Osmocote Iron – spolehlivá dodávka železa pro vaše rostliny

V okrasném zahradnictví je estetická hodnota rostlin na prvním místě a nedostatečný přísun železa může tuto hodnotu výrazně snižovat. Z tohoto důvodu vyvinula společnost ICL Specialty Fertilizers hnojivo Osmocote Iron 3-4M, které zajistí spolehlivou dodávku železa vašim rostlinám po dobu až 4 měsíců.

Nedostatky železa jsou u rostlin snadno rozpoznatelné již v prvních fázích jejich výskytu. Zpočátku se projevují jako chloróza na nejmladších listech. Nedojde-li k včasnému ošetření, rostlina přestává růst a může docházet až k odumírání postižených tkání.

Železo pro sytější barvu listu a účinnější fotosyntézu

Rostliny využívají železo v malých, ale kontinuálních dávkách při tvorbě chlorofylu, jehož obsah výrazně ovlivňuje barvu rostlin a celkovou efektivitu fotosyntézy. Některé rostlinné druhy, jako například Buxus, Calluna, Cytisus, Hebe, Hydrangea, Pieris nebo Vinca, jsou na spotřebu železa více náročné, a proto je nutné dodávat jim železo soustavně v malých dávkách po celou dobu vegetace. Přihnojování cheláty železa je efektivní z krátkodobého hlediska, když nepotřebujeme znát dobu působení tohoto prvku. Pokud jsou již nedostatky na rostlinách zřetelné, jen velmi obtížně se rostlina dostává zpět do prodejní kondice. S hnojivem Osmocote Iron si od začátku pěstování můžete být jistí, že dodané železo je stále přítomno v substrátu a každý den se uvolňuje malá, přijatelná dávka, až do doby prodeje zákazníkovi. Osmocote Iron je plně obalovaný zdroj železa ve formě síranu železnatého, který dodává živiny právě tam, kde je rostliny nejvíce potřebují – v kořenové zóně.

Pokusná aplikace produktu Osmocote Iron na trávu rodu Imperata při normálním pH 5 (obr. vlevo) a vysokém pH 7 (obr. vpravo).

1 – bez přídavku železa; 2 – Osmocote Iron 0,5 g/l; 3 – Osmocote Iron 1 g/l; 4 – neobalovaný síran železnatý; 5 – neobalované cheláty železa; 6 – běžná dodávka železa pomocí CRF hnojiv

 

Důvody nedostatku dostupného železa
Rostliny přijímají nejvíce živin kořeny, a proto jsou nedostatky v příjmu železa spojovány většinou s neschopností kořenového systému tento prvek přijímat.

Důvodem může být:

• Nedostatek železa v pěstebním médiu
• Poškozený nebo blokovaný kořenový systém – choroby nebo vysoký obsah solí
• Přemokření substrátu – zadušení kořenů
• Vysoké pH substrátu (pH>5,5) – většinou spojováno s tvrdou vodou

Řešením je Osmocote Iron
Osmocote Iron 3-4M je zdroj řízeně uvolňovaného železa, který zajistí dodávku železa až po dobu 4 měsíců. Obsahuje 17,8 % železa ve formě síranu železnatého. Velikost granulí do 2,5 mm zaručuje dobrou distribuci v kořenové zóně i při nízkých aplikačních dávkách (0,5-1 g/l) v substrátu. Jedná se o stabilní zdroj železa, který v kořenové zóně zaručuje nízké a kontinuální dávkování železa po celou dobu pěstebního cyklu, bez dodatečného přihnojování cheláty. Tento způsob dodávky železa je efektivní i při ztížených podmínkách, jako jsou nízké teploty nebo vyšší pH substrátu. Osmocote Iron je jednoduché řešení, které vašim rostlinám dodá sytě zelenou barvu listů a zlepší vitalitu i při nízkém dávkování.